Care sunt șansele de salvare ale lui Dinamo după primul meci al barajului? Meci spectaculos cu goluri impresionante și 30.000 de fani în tribune.

sanse-dinamo-baraj

Echipa Dinamo București a obținut o victorie importantă luni seară, învingând pe teren propriu echipa AFK Csikszereda cu scorul de 2-0, în cadrul primei manșe a barajului pentru promovare/menținere în Superligă. În fața a peste 30.000 de spectatori prezenți pe Arena Națională, Dinamo a avut o prestație solidă în prima repriză, deși atacanții Politic și Ricardo Grigore nu au reușit să îl învingă pe portarul Gyenge, iar Milanov a lovit bara în minutul 16. Deși oaspeții au avut o prestație modestă spre finalul primei reprize, Dinamo a reușit să deschidă scorul în minutul 47 printr-o lovitură de cap a lui Dennis Politic, care a finalizat excelent o centrare venită de la Ahmed Bani. Dennis Politic a marcat din nou, majorând scorul la 2-0 cu un gol spectaculos, stabilind astfel scorul final al întâlnirii. Dinamo se pregătește acum pentru meciul retur din Miercurea Ciuc, programat pentru luni, 27 mai. Echipa de start a lui Dinamo a inclus următorii jucători: Golubovic – Moura, R. Grigore, Homawoo, Amzăr (Bordușanu 62) – Milanov (Goncalo Gregorio 62), Gnahore, Pavicic – Bani (Dani Iglesias 87), H. Abdallah (P. Neagu 90+2), Politic (C. Costin 87), sub îndrumarea antrenorului Zeljko Kopic.

CSIKSZEREDA: Gyenge – J. Nagy, Kelemen, Csuros (Pinter 71), Apro (Makrai 63) – Veres, Szondi (E. Bakos 46) – Babati, Soufiane Jebari (Gheralia 89), Gal-Andrezly – Jelena (Szilard Bloj 71). ANTRENOR: Robert Ilyes

Cartonaşe galbene: Moura 78 / B. Szondi 45, Makrai 67

Arbitri: Rareş Vidican – Marius Marica, Daniel Mitruţi – Florin Andrei

Arbitri VAR: Sebastian Colţescu – Alexandru Vodă

Observator: Alexandru Deaconu

Delegat de joc: Felix Grigore.

Sursa foto:Sport.ro